Skomplikowana miłość

iStock_000006225338XSmall

Miłość to piękne uczucie, w idealnej wersji powinno być powiązane ze szczęściem i dobrem. To między innymi poczucie silnej więzi międzyludzkiej. Może odnosić się do różnorodnych uczuć i stanów. Dzięki niej możemy przenosić góry, daje nam zadowolenie i wpływa na naszą samorealizację, przez to, że mamy przy sobie kogoś kogo kochamy. Trudno ją jednak jednoznacznie zdefiniować. Od zamierzchłych czasów jest źródłem inspiracji dla artystów, w różnych dziedzinach sztuki.

Miłość działa jak narkotyk, ciężko się od niej uwolnić. Miłość może być kierowana do partnera, partnerki, do dzieci, rodziców. To tak wielobarwne uczucie, które może mieć tak wiele odcieni, że aż trudno je wszystkie opisać. Powstało tak wiele filmów na temat miłości, że zebranie wszystkich tych historii byłoby naprawdę trudne.

Miłość wiąże się w przypadku relacji kobieta – mężczyzna z uczuciem pożądania. Gdy kogoś kochamy chcemy się również nim opiekować, troszczyć się o niego. Prawdziwa miłość oznacza również głęboką przyjaźń i obustronne przymierze. Często też wiąże się ze zdobywaniem, walką i wspólnym pokonywaniem przeciwności. Wiele osób postrzega to jako dar czyli coś niezmiernie cennego i wymagającego troski. Mamy wtedy wrażenie, że ta druga osoba jest dla nas najcenniejsza. Miłość możemy podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy miłość platoniczną, szczególnie związaną z czasami starożytnymi. To takie uczucie, które ma jedynie przyjacielską stronę, jest bezinteresowna, lojalna i wierna. Wolne od seksu i zmysłowości, jej przeciwnością jest miłość erotyczna. Zdarza się również miłość do samego siebie.

Miłość silnie wiąże się z potrzebą założenia rodziny. Chociaż przez wieki tak naprawdę małżonkowie nie w małżeństwie, a poza nim szukali zaspokojenia swoich własnych potrzeb emocjonalnych czy erotycznych. Małżeństwo z rozsądku było pewnym standardem zachowania, w którym rzeczywiście brakowało miejsca na miłość. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat uległo to zmianie. W obecnych czasach ta wieź mocniej opiera się na prawdziwych uczuciach, wspólnych celach i drogach. Miłość jest czymś co może nas spotkać w najmniej oczekiwanym momencie naszego życia. Jest niezwykła, pasjonująca, ma w sobie coś metafizycznego. Często niesie ze sobą problemy i trudne chwile, ale tak prawdziwa ma silną moc i może pokonać wiele przeciwności.

Wedle teorii Sternberga wyróżniamy 7 form miłości:

– lubienie czyli bliskość, ale bez zaangażowania czy namiętności

– zadurzenie to namiętność bez zaangażowania czy bliskości

– pusta miłość – zaangażowanie bez namiętności i bliskości

– miłość romantyczna – bliskość i namiętność bez zaangażowania

– niedorzeczna miłość – zaangażowanie i namiętność bez intymności

– partnerka miłość – zaangażowanie i bliskość bez namiętności

– miłość doskonała – zaangażowanie, bliskość i namiętność.

Comments are closed.