Kontakt wzrokowy i jego znaczenie

iStock_000004210525XSmallKontakt wzrokowy jest częścią naszego codziennego funkcjonowania. Zazwyczaj jest tak, że nieodpowiednie posługując się wzrokiem możemy doprowadzić do wielu nieporozumień oraz nasze sprawy mogą zejść na niewłaściwe tematy.

Jeżeli chcemy nawiązać kontakt wzrokowy musimy patrzeć się przede wszystkim w oczy, a nie np. na czoło. Nie ma to znaczenia czy patrzymy w jedno oko, a potem w drugie. W momencie, kiedy patrzymy się na nos a nie na oczy, nawiązujemy kontakt „nosowy”. Przed nawiązaniem kontaktu wzrokowego zazwyczaj towarzyszą nam: nieśmiałość, obawa przed odrzuceniem, lęk. Jest to błędne spostrzeżenie, nie możecie się bać. Nawiązanie kontaktu wzrokowego jest świetnym elementem do osiągania własnych celów, ale należy uważać, żeby ten kontakt nie spowodował nam problemów.

Najłatwiej jest nawiązać kontakt wzrokowy z przyjacielem bądź członkiem najbliższej rodziny. Takie osoby znamy doskonale, wiemy dużo o nich, oni również wiedzą o nas dużo, dzięki temu mamy zdecydowanie mniej obaw, niż przed obcymi osobami. Niestety, kiedy patrzymy na przyjaciela czy członka rodziny trochę dłużej, to może pojawić się również obawa przed przygwożdżeniem go spojrzeniem. Najlepiej jest przetestować takie ćwiczenia na bracie, siostrze etc. Efekty są naprawdę zaskakujące.

Krótki kontakt wzrokowy z przechodniami

Zerkając na przypadkowe osoby krócej niż sekundę możemy dostrzec kilka różnych stanów. Przede wszystkim możemy zauważyć czy ktoś jest smutny czy zadowolony. Oczywiście, nic nam to nie daje i nie zmieni niczego w naszym życiu. Musimy również uważać, żeby nie natrafić na osobę niezrównoważona, gdzie krótkie spojrzenie nawet nietrwające sekundy może wywołać niekontrolowaną agresję. To właśnie, dlatego kobiety zazwyczaj nie nawiązują kontaktu wzrokowego z przypadkowymi mężczyznami tak, aby nie wzbudzić u nich podobnych reakcji. Patrzenie się pod nogi również nie jest zalecane. Takie działanie praktycznie od razu klasyfikuje osobę, jako niepewną.

Nie ma niczego złego w kontakcie wzrokowym z obcymi ludźmi z branży usługowej: kelnerami, kasjerami czy sprzedawcami w sklepie. Najważniejsze jest to, aby było to robione z sympatią oraz wyrazami szacunku do ich pracy.

Kilka wskazówek odnośnie kontaktu wzrokowego:

  1. Nie staraj się tracić kontaktu wzrokowego, chyba że starasz się robić to celowo i chcesz pokazać brak zainteresowania.
  2. Nigdy nie opuszczaj wzroku w dół
  3. Kiedy nawiążesz kontakt wzrokowy z kobietą, staraj się go podtrzymać uśmiechając się
  4. Nie staraj się być zbyt aktywny. Nie mrugaj za szybko, nie wierć nerwowo głową. Staraj się nie skupiać wzroku na jednym punkcie.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce dzięki następujacym słowom kluczowym:

Comments are closed.