Pewność siebie a strach i przerażenie

iStock_000006225338XSmallPewność siebie to myślenie w taki sposób i robienie w głowie takich rzeczy, które są całkowitym przeciwieństwem lęku bądź strachu przed nieznanym. Lęk zawsze jest czynnikiem, który sabotuje nasze wszelkie działania. W większości przypadków strach jest niepotrzebny i nieracjonalny. Mimo, że czasy się zmieniły to my boimy się praktycznie najzwyklejszych rzeczy. Strach częściej przeszkadza niż jest potrzebny. Dobrym przykładem może być egzamin na uczelni, który spowodował, że zbędnie się zestresowałeś i nie poszedł Ci najlepiej. Czy nie łatwiej jest podejść do tego na spokojnie i być pewnym swoich umiejętności?Pewność siebie nie tylko przydaje się w życiu codziennym. Każde osiągnięcie potrzebuje odważnego działania. Dlatego jeżeli chce się tak działać trzeba być pewnym siebie.

Podstawą pewności siebie jest przede wszystkim akceptacja własnej osoby. Musisz poznać swoje wady i zalety oraz zaakceptować je. Najważniejsze to możliwość docenienia swojej własnej wartości.

W momencie, kiedy już poznasz swoje wartości, musisz zastanowić się nad zmianą przekonań. Chorobą ludzkości jest stwierdzenie „a co sobie inni pomyślą?”. Na pewno wiele robiłeś coś wbrew sobie, bo ktoś mógłby pomyśleć o tobie coś dziwnego. Należy podjąć decyzję – czy sam chcesz decydować o swoim życiu, czy zależy Ci na tym, żeby decydowali o nim inni. Niech każdy sobie myśli, co chce, jakie to ma naprawdę znaczenie dla Ciebie? Chyba, że za kilka lat masz zamiar spojrzeć na swoje życie i zauważyć, że jest skonstruowane przez decyzje innych. Rezygnowanie z rzeczy, których się pragnie jest czymś chorym.

Bardzo ważna jest zmiana najbardziej ograniczających przekonań. To właśnie one są fundamentem stresu, który pojawia się, gdy masz zamiar zacząć działać. Jeżeli pozbędziesz się zbędnego balastu, to naprawdę zrobisz duży krok w przód.

Jeżeli mówisz to, co masz na myśli i zachowujesz się tak jakbyś się nie bał opinii innych, zyskujesz sobie wielki szacunek swojego otoczenia. Ludzie widzą wtedy, że jesteś pewny siebie i należy Ci się ich respekt. Nie ma znaczenia, co inni myślą o Tobie i Twoich zachowaniu, to Ty jesteś panem sytuacji i swojego życia.

Kolejną istotną kwestią jest także Twoja strefa komfortu oraz jej poszerzanie. Strefa komfortu jest zakresem zachować oraz sytuacji w Twoim życiu, dzięki którym czujesz się bezpiecznie, komfortowo oraz pewnie. Rzeczy, które są poza strefą komfortu powodują w Tobie stres oraz niepewność.

Należy cały czas poszerzać swoją strefę i włączać do niej nowe elementy życia. Gdy coś się w niej znajduje, to możesz być pewnym, że nigdy nie wywoła w Tobie lęku czy stresu. Żeby poszerzać swoją strefę komfortu należy robić te rzeczy, które znajdują się poza jej granicami.

Comments are closed.