Legendarny Don Juan

iStock_000004394617XSmall

O Don Juanie krążą prawdziwe legendy. Don Juan czyli Don Juan Tenorio to na wpół legendarny szlachcic hiszpański, który żył w Sewilii w XVI wieku. Sławę przyniosły mu liczne podboje miłosne i jego nadzwyczajny urok osobisty. Reprezentował przedmiotowe traktowanie kobiet i silny egoizm.

Jego styl życia i liczne przygody stały się inspiracją dla artystów, szczególnie w literaturze. Najsłynniejsza z tego całego dorobku zdaje się, że jest komedia Moliera pt. „Don Juan” z 1665 roku. Autor przedstawia Don Juan’a jako cynicznego kochanka, który w pierwszej kolejności uwodzi piękną Annę, a później zabija jej ojca w pojedynku. Aby uniknąć kary udaje osobę nazbyt religijną. Ostatecznie jednak umiera pochłonięty żywcem przez piekło. Utwór swego czasu budził duże kontrowersje. Sam Molier po 14 spektaklach za radą samego króla odstąpił od jej grania. W formie druku nie zdecydował się wydać tej komedii.

Don Juan jakiego znamy z historii i literatury doczekał się swoich naśladowców. Co ciekawe to nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Jedynym ich celem stało się uwodzenie. Pomimo tego, że wydaje się, że są szczęśliwi zazwyczaj prawda jest zupełnie inna.

Współczesnym Don Juanom ulegają wszyscy, również osoby przebywające już w małżeństwie. Tysiące podbojów miłosnych to ich znak rozpoznawczy. To odzwierciedlenie fantazji kobiet o idealnym kochanku. Tacy mężczyźni mają ogromną władzę nad kobietami.

Zazwyczaj są to jednak osoby, które są niedowartościowane. Takie, które muszą sobie cały czas udowadniać, że są atrakcyjne. Chociaż wydają się być pewni siebie, zazwyczaj mają bardzo niską samoocenę i liczne kompleksy. Kolejnymi podrywami często próbują sobie zastąpić emocjonalne problemy. Z kobietami, które spotykają na drodze życia łączy ich jedynie cielesność i seks. Związki są dla nich czymś nie do przyjęcia. Liczy się jak większa ilość kobiet. Taki styl życia pozwala im na akceptację rzeczywistości, w której żyją. Aby uwodzić wykorzystują schematy. Opierają się na opowiadaniu tych samych historii, stosując sprawdzone wcześniej na innych kobietach sztuczki. Takie postępowanie wykorzystują również kobiety, których celem również staje się seks sam w sobie. Częściej nazywa się je jednak modliszkami.


Comments are closed.