Jak radzić sobie z nieśmiałością

iStock_000001757486XSmallCoraz częściej młodych osób, szczególnie mężczyzn ma problemy z nieśmiałością. Mimo wielu prób nie udaje im się go pokonać, przez co jeszcze bardziej mają problemy z zamykaniem się w sobie. Taka sytuacja musi mieć swój początek – udowodniono, bowiem, że cechy charakteru są w głównej mierze kształtowane przez środowisko, w jakim się znajdujemy. Z tego, co widać musi pojawić się jakiś początek – punkt startowy nieśmiałości. Całość pewnie musiała rozpocząć się we wczesnym dzieciństwie.We wczesnym dzieciństwie jesteśmy zupełnie nieświadomi istnienia określonych norm społecznych oraz nie znamy reguł, które rządzą życiem towarzyskim. Ważną rolę w naszym życiu odgrywają rodzice, którzy powinny nas wspierać w odkrywaniu całego świata. Problem pojawia się w momencie, kiedy rodzice zaczynają powtarzać nam same zakazy.

Takie zachowanie powoli zabija psychikę dziecka, czyniąc je nieszczęśliwym. Pewne wzorce nabyte w dzieciństwie i utrwalane przez kolejne lata są niemożliwe do usunięcia. Przez to można, z młodego człowieka, który jest ciekawy świata, uczynić dorosłego, niepewnego siebie mężczyznę.

Dziecko musi mieć własne poczucie samodzielności oraz odpowiedzialności. Samo musi popełniać błędy i ponosić ich konsekwencje. Życie w społeczeństwie oznacza nieustanny kontakt z innymi ludźmi, dlatego rodzice powinny zachęcać swoje pociechy do zawierania nowych kontaktów oraz zabawy obcymi dziećmi. Dzieci muszą być już wcześniej nauczone, że rozmowa oraz kontakty z nowymi osobami są rzeczą naturalną.

Nasze życie oraz nasze przyzwyczajenia mają znaczący wpływ na nieśmiałość. Jest wiele sytuacji, w których nastolatek mieszkający gdzieś na obrzeżach miasta nie ma w okolicy żadnych rówieśników. Wtedy jego odskocznią staje się przede wszystkim komputer i wirtualny świat, który zazwyczaj powoduje problemy w relacjach międzyludzkich.

Część osób od początku swojego życia zostaje skazana na nieśmiałość poprzez trudny start. Oczywiście, czasami zdarza się, że wiele osób z odludnych regionów staje się duszami towarzystwa. Trzeba zadać sobie pytanie – dlaczego nie popadii w kompleksy? Należy dokładnie sprawdzić, dlaczego tak się stało, mimo pozornego braku takowych możliwości.

Osoby nieśmiałe całkiem nieźle radzą sobie w społeczeństwie. Nie opowiadają o swoich problemach a na ich twarzy występuje zazwyczaj wymuszony uśmiech – nawet najbliżsi mogą nie być tego świadomi. Jednak w momencie, kiedy zostają sami, zaczyna się ich najgorszy czas.

Wszyscy, którzy nie mają nikogo bliskiego powinny jak najszybciej rozpocząć walkę o to żeby przezwyciężyć swoją nieśmiałość. Mimo, że walka nie będzie przyjemna ani prosta, to zwycięstwo daje ogromną radość.

Comments are closed.